Otomotiv Teknolojisi

PROGRAM HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Otomotiv Teknolojisi Programı
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Programı 1976-1977 öğretim yılında öğretim yılında motor programı adı ile otomotiv sektörünün talep ve destekleri sonucunda faaliyete geçmiştir.

Sektörün yoğun desteği ile teknik alt yapısını tamamlamış ve öğretim elemanı eksikliği sektör tarafından karşılanmıştır. YÖK/DB II. Endüstriyel Eğitim Projesi kapsamında programımız öğretim elemanları yurt dışında eğitime gönderilmiştir.

2002-2003 yıllarında programımız binası müstakil olarak Hemşerimiz Uğurhan TUNÇATA beyin destekleri ile inşa edilmiş ve yeni eğitim binasına taşınan program bu dönemde KOÇ Holding ile yapılan görüşmeler sonucu Tofaş Oto Tic. A.Ş, Iveco Araç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ford Otosan A.Ş. ve Türk Traktör A.Ş. tarafından ders ekipmanları ile donatılmıştır.

2005-2006 yıllarında programımızda Eğitimli Tamirci Temiz Taşıt ve Temiz Çevre isimli AB Hibe projesi, 2013-2014 yıllarında ise Otomotiv Elektroniği ve Diagnostiği Eğitimi projemiz tamamlanmıştır. Donanımlı techizat ve tecrübeli eğitim kadrosuna sahip olan Erzincan MYO Otomotiv Teknolojisi Programı bu projede; sahip olduğu modern, teknolojik cihaz ve takımları kullanarak eğitim vermiştir.

Halen programda kadrolu 1 öğretim üyesi 2 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Otomotiv Programı Laboratuarlarında kesit araçlar ile çok sayıda çalışır durumda ve son model elektronik kontrollü motor ve motorlu eğitim taşıtı mevcuttur.

Otomotiv Programı uygulama atölyesinde resmi ve özel araçların bakım-servis işlemleri öğrencilerle birlikte uygulamalı olarak yapılmaktadır ve ayrıca İŞKUR meslek edindirme eğitimleri de verilmektedir.

Programın Amacı

Otomotiv Teknolojisi Programı, otomotiv sektörünün gerek üretim ve gerekse satış sonrası hizmet kademelerinde ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünün çağın beklentilerini karşılayacak kalite ve hizmet felsefesine uygun olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla iki yıllık eğitim veren bir yüksek öğretim programıdır.

Programı tamamlayan ve otomotiv teknikeri unvanı alan mezunlar, üretim ve satış sonrası hizmet sektöründe yönetici/mühendis ile işçi arasında ki nitelikli eleman ihtiyacını karşılayabilecek veya kendi adına iş yeri açıp çalıştırabilecek niteliklere sahip olurlar.

Otomotiv teknikerlerinin almış olduğu eğitim kendisine başkalarıyla ilişki kurması gerektiğini öğretecek, yüksek düzeyde el becerisine sahip olmasını temin edecek, ileri teknoloji ve enformasyon teknolojilerindeki çağdaş eğilimleri bilmesini sağlayacaktır.

Son yıllarda kaydedilen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin toplum ve birey yaşamını büyük ölçüde etkilediği, sosyal, ekonomik ve kültürel alanda köklü değişimlere yol açan gelişmeler, modern insanı, iş dünyasına her zamankinden daha iyi bir şekilde ve belirli bir sistem ve plan içinde hazırlanmasına yol açmaktadır.

Değişen ve gelişen ortama göre kaliteli bir meslek eğitiminin gereği olarak ülkemizin pilot yüksekokullarından Erzincan Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Programı, zengin laboratuarları ve yeterli öğretim elemanları ile hızlı gelişmeler göstererek çağı yakalayabilecek teknolojik değişiklikleri yakından takip edilebilecek sektörün ihtiyaç duyduğu ara insan gücünü yetiştirmeyi mevcut imkânları ile üretici gücü yükseltmeyi amaç edinmektedir.

Günümüz itibariyle Otomotiv Teknolojisi Programı YGS-1 puan türünden ve sınavsız geçiş yoluyla her yıl 40 öğrenciyi bünyesine katmaktadır. Programımız 38 yıllık tecrübesinin vermiş olduğu birikimle çağdaş teknolojiyi harmanlayarak öğrencilerine en kaliteli Otomotiv Teknolojisi eğitimini sunan programlar arasındaki yerini almıştır.

Otomotiv Teknolojisi Programı Hakkında Genel Bilgiler

Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz “Otomotiv Teknikeri” unvanını alırlar.

Otomotiv Teknikeri karayolu taşımacığında ve tarımda kullanılan motorlu araçların, motor ve taşıt gövdesinin yapımı ile bakım ve onarımını yapan, otomotiv veya makine mühendisiyle işçi arasındaki iletişimi sağlayan kişidir.

Motorlu taşıt aracı üreten fabrikalarda otomotiv veya makine mühendisi tarafından planlanan işleri uygulamaya koyar,

Parçaların üretimi, birleştirilmesi (montaj), ürünün kalite yönünden kontrolü ve denenmesi aşamalarında ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesine çalışır,

Üretim ve servis ünitelerinde kullanılan makine ve parçaların hizmete hazır durumda olması ile ilgili önlemleri alır.

Meslek Liselerinin;

Motor/Motor(Benzinli)/Motor(Dizel),

İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü,

Uçak Bakım, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor,

Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği (Gövde Motor),

Uçak Motorları, Uçak Motorları Bakım ve Onarımı, Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme,

Makine Model, Makine Ressamlığı, Model, Modelcilik bölümlerinden mezun olanlar “Otomotiv Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-1“ puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde yerleştirilebileceklerdir.

Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları

Otomotiv teknikerlerinin her türlü yerli ve yabancı kuruluşlara ait otomotiv sanayi ve yan sanayide iş bulma olanakları vardır.

Satış sonrası tamir ve bakım servislerinde çalışabilme olanağına sahip oldukları gibi, gerekli sermayesi olanlar kendi işyerlerini de açabilmektedirler.

Meslekte İlerleme

“Otomotiv Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde;

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği,

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ,

Makine Mühendisliği ,

Otomotiv Mühendisliği,

Uçak Gövde-Motor , Uçak Gövde-Motor Bakım lisans programlarına ve

Açıköğretim lisans programlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler.

Otomotiv üretimi yapan fabrikalardan, oto yan sanayinde ve satış sonrası servislerde iş hayatına atılanlar tecrübe ve yeteneğine göre kısım şefi veya servis şefi olarak da çalışabilmektedirler.